Objawy grypy

dr med. Jacek Mrukowicz, dr med. Piotr Sawiec, dr med. Bożena Dubiel, dr med. Filip Mejza
Objawy grypy
Fot. SXC.hu

Jakie są najczęstsze objawy towarzyszące grypie? Jak rozpoznać objawy alarmowe, wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej?

Najczęstsze objawy i dolegliwości

 • ogólne – gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czoła i oczu), uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie
 • ze strony dróg oddechowych – ból gardła, suchy kaszel; czasem także uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) - nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Do 50% zakażeń przebiega bez objawów.

Gorączka (zwłaszcza u małych dzieci) może być bardzo wysoka. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i złe samopoczucie mogą się utrzymywać nawet dłużej niż 2 tygodnie.

Podobne objawy, oprócz wirusa grypy, wywołuje wiele innych wirusów i bakterii.

Warto o tym pamiętać, gdyż niektórzy pacjenci zaprzestają szczepień twierdząc, że zachorowali mimo szczepienia. Szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed przeziębieniem. Średnio przeziębiamy się kilka razy do roku, częściej w okresie jesienno-zimowym. Dlatego szansa, że pacjent zaszczepiony na grypę zachoruje na przeziębienie jest duża, a u niektórych osób przeziębienie może wystąpić wkrótce po szczepieniu, co niekiedy prowadzi do cakowicie błędnego wniosku, że szczepionka spowodowała chorobę.

Podobne do grypy objawy i dolegliwości powoduje wiele innych wirusów (np. wirus wywołujący przeziębienie) i bakterii (np. angina, bakteryjne zapalenie tchawicy), dlatego grypy nie można jednoznacznie rozpoznać na podstawie samych objawów – w takich przypadkach mówi się o tzw. chorobie grypopodobnej.

Rozpoznanie grypy

Szansa na rozpoznanie grypy na podstawie objawów i dolegliwości jest większa w sezonie epidemicznym grypy u każdego chorego z gorączką i objawami ze strony dróg oddechowych (ból gardła lub kaszel). U dzieci do ukończenia 2. roku życia zamiast kaszlu mogą występować rozdrażnienie i wymioty.

W razie wątpliwości i w innych szczególnych sytuacjach (np. u chorych leczonych w szpitalu) lekarz może zlecić badanie laboratoryjne wydzieliny pobranej jednocześnie z nosa i gardła w celu wykrycia wirusa grypy – dodatni wynik jest podstawowym kryterium rozpoznania zakażenia (grypa potwierdzona laboratoryjnie). U zdecydowanej większości chorych takie badanie nie jest jednak potrzebne, bo nie zmienia podstawowych zasad postępowania.

Objawy alarmowe

Chory na grypę powinien się pilnie znaleźć się w szpitalu, gdy pojawią się następujące objawy alarmowe (świadczące o powikłaniach i/lub nasilaniu się choroby):

 • problemy z oddychaniem (duszność) – ciężki oddech, przyspieszony oddech, głośny lub chrapliwy oddech, uczucie braku tchu lub ściskania klatki piersiowej, ból w płucach
 • pogorszenie świadomości, dezorientacja, letarg, majaczenie, utrata przytomności, kłopot z obudzeniem chorego, drgawki
 • znaczne osłabienie mięśni, kłopot z poruszaniem rękami i/lub chodzeniem
 • znacznie mniejsza niż zwykle ilość oddawanego moczu (lub brak moczu), suchość w ustach, brak łez podczas płaczu, zawroty głowy lub zasłabnięcie przy próbie wstania, niskie ciśnienie krwi
 • bardzo wysoka gorączka (ponad 40°C)
 • krwiste lub sine plamki na skórze; siny lub fioletowy kolor warg lub skóry wokół ust, na czubku nosa lub na palcach
 • krwioplucie lub różowe zabarwienie śliny/plwociny.

Chory powinien się ponownie zgłosić do lekarza, gdy:

 • wysoka gorączka i inne ostre objawy grypy utrzymują się dłużej niż 3 dni
 • gorączka pojawia się ponownie po kilku dniach przerwy
 • stan chorego uległ istotnemu pogorszeniu.

Data utworzenia: 18.11.2009
Objawy grypyOceń:
(2.87/5 z 15 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Paweł
   2018-03-02 09:54
   Ja mialem początek w wtorek po poludniu , dreszcze i zimno wróciłem do domu wziołem apap i po 20 minutach ok . Środa już niebyło fajnie poranek 38.8 więc apap kaszel o posmaku słodkawym ( pewnie oskrzela ) pokasłałem poleżałem dzień i spoko. W czwartek kaszlu brak kataru brak , mówie e przeziębienie ale ok znów apap i łóżeczko , jedzenie nie , bo nic niesmakuje , wieczorkiem zawroty głowy jak na kacu i co i po 10 minutach grany kibelek i wymioty. Nic taka sobie . Dziś piątek kaszka banankowa ale brak już kręcenia glowy przynajmiej rano brak kaszlu brak temperatury głowa nie boli . Zobaczymy co dalej . Pije słabe cherbatku i ziółka bratek , rumianekodpowiedz
  • Hana~
   2018-02-04 19:15
   Witam. Mam grypę, typowe objawy, w tym mdłości. Nie mogę jeść, bo chce się wymiotować nawet czując i patrząc na potrawy. Jak pozbyć się mdłości? Dziękuję i pozdrawiam~odpowiedz
   • kasia
    2018-02-24 09:23
    Mi lekarz zalecił pić napar z imbiru. Zetrzeć świeży korzeń około pół łyżeczki i zalać gorąca wodą. Można też zalać majeranek. Oba pomagają na mdłości. Ja mam to samo już piąty dzień się męczę. Bóle głowy, zawroty, ogólne osłabienie plus mdłości. Pozdrawiam i życzę zdrowia.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania