Kaszel po infekcji wirusowej

Kaszel po infekcji wirusowejOceń:
(4.60/5 z 5 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, od ponad półtora miesiąca mam suchy kaszel po przeziębieniu. Byłem u lekarza, który zbadał mnie osłuchowo i stwierdził infekcje bakteryjną. Biorę Miflonide 400, ale kaszel, choć trochę lżejszy, jeszcze się utrzymuje. Dodam, że w nocy nie kaszlę i nie palę. Czy długo taka infekcja się może utrzymywać?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Pana historia jest nie do końca jasna. Jeżeli lekarz stwierdził infekcję bakteryjną, to pewną naturalną konsekwencją byłoby zastosowanie terapii antybiotykiem. Nie wiem jednak, co miałoby sugerować infekcję bakteryjną, bo w pytaniu nie ma wzmianki ani o gorączce, ani o odkrztuszaniu ropnej wydzieliny, które są klinicznymi wykładnikami infekcji bakteryjnej. Również zastosowany lek (Miflonide) jako wziewny steroid jest wskazany w leczeniu astmy i ewentualnie w przedłużającym się kaszlu u osoby z nadreaktywnością oskrzeli, a w żadnym razie nie leczy infekcji bakteryjnych. Dlatego trudno przyjąć, że lekarz rzeczywiście postawił rozpoznanie infekcji bakteryjnej.

Opisane w pytaniu objawy, jeżeli została wykluczona astma oskrzelowa, zdają się wskazywać na kaszel po infekcji wirusowej. Jest to suchy, przewlekły kaszel, który pojawia się u osoby zdrowej, u której infekcja górnych dróg oddechowych ustąpiła tygodnie wcześniej. Kaszel po infekcji wirusowej może trwać miesiącami. U niektórych pacjentów konieczna jest terapia doustnymi kortykosteroidami, gdyż ten rodzaj kaszlu jest często oporny na typowe leczenie przeciwkaszlowe, w tym również na kodeinę. Kaszel taki wywołany jest nadreaktywnością oskrzeli.

Reaktywność oskrzeli to ich odpowiedź na bodźce farmakologiczne, chemiczne lub fizyczne. W przypadku nadmiernej reaktywności (nadreaktywności) oskrzela kurczą się zbyt łatwo już pod wpływem bodźców, które u zdrowego człowieka nie powodują reakcji skurczowych. Nadreaktywność jest immanentną cechą astmy, ale występuje także w wielu innych chorobach (niewydolność serca sarkoidoza, POChP), i niestety także u ludzi zupełnie zdrowych, zwłaszcza po infekcjach wirusowych. Czasem nadreaktywność wyprzedza o kilka lat wystąpienie astmy oskrzelowej. Do badania nadreaktywności oskrzeli służą próby prowokacyjne oskrzeli. Próby te dzieli się na bezpośrednie i pośrednie. Najlepiej wystandaryzowane są:

 • próba z metacholiną
 • próba z histaminą
 • test wysiłkowy.

Jeżeli kaszel poinfekcyjny mimo intensywnego leczenia nie ustępuje, należy wykonać cały panel badań związanych z astmą oskrzelową, bo suchy nieskuteczny kaszel może też być wykładnikiem astmy, a zwłaszcza jej wariantu kaszlowego, tzw. zespołu Corrao. W grupie pacjentów z zespołem Corrao kaszel często jest jedynym symptomem choroby. Kaszel jest suchy, występuje w dzień i w nocy, często nasila się po wysiłku fizycznym, pod wpływem zimnego powietrza lub w wyniku infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.

Badanie fizykalne zwykle nie wykazuje odchyleń od stanu prawidłowego. Prawidłowy jest też radiogram klatki piersiowej i spirometria. Po prowokacji metacholiną pacjenci prezentują nadreaktywność oskrzeli. Kaszel nie ustępuje po antybiotykach, lekach antyhistaminowych i lekach zmniejszających przekrwienie. Diagnozę astmy oskrzelowej (zespołu Corraro) można postawić po dodatniej próbie prowokacyjnej i, co równie ważne, dobrej reakcji na leczenie przeciwastmatyczne (steroidy wziewne).

Piśmiennictwo:

Fal A. (red.): Alergia, choroby alergiczne, astma, t.1. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
Kuna P., Pierzchała W., Jankowski M.: Astma i POChP w pytaniach i odpowiedziach. Medycyna Praktyczna, Kraków 2008.
Kuna P., Zawodniak A.: Astma kaszlowa diagnostyka różnicowanie, leczenie. Alergologia 4/15, 2002.
Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy; Medycyna Praktyczna, wydanie specjalne 5/2009.

Data utworzenia: 07.02.2013
Kaszel po infekcji wirusowejOceń:
(4.60/5 z 5 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Edyta
   2016-12-31 12:40
   Witam. Od ok tygodnia mam stwierdzoną grypę wirusową. Jednak moim najgorszym problemem są ataki kaszlu. Kaszel występuje głównie w postaci suchej, czasami jest wilgotny jest bardzo uporczywy, w nocy nie daje mi ani pozostałym domownikom spać. Utrzymuje się już bardzo długo i jest bardzi wyczerpujący. Dodam, że lekarz stwierdził przy badaniu osłuchowym, iż płuca i gardło są czyste. Jak długo taki kaszel się może utrzymywać i czy są jakieś sposoby aby go złagodzić (dodam,że próbowałam już syropu, herbaty z cytryną i imbirem a także herbaty z miodem z mało skutecznym efektem). Bardzo proszę o pomoc.odpowiedz
   • Marta Długa
    2017-10-19 17:31
    Theraflu na kaszel pomoże, ale weź 1h przed spaniem. Jeśli to nie pomoże to Acodin hamuje kaszel.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies