Co zniechęca/zachęca do szczepień przeciwko grypie?

CBOS

Główne powody, dla których Polacy nie szczepią się przeciw grypie, to przekonanie o niskiej skuteczności szczepionek (28%) oraz o małym prawdopodobieństwie zachorowania (24%). Stosunkowo duża grupa nieszczepiących się nie jest w stanie podać przyczyn, dla których się nie szczepi, gdyż się nad tym nie zastanawiała (21%) - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dniach 7–14 listopada na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Najczęściej wymienianym powodem nieszczepienia się przeciwko grypie jest przekonanie, że ta forma uodparniania jest niezbyt skuteczna (28%). Na tę właśnie przyczynę wskazuje większość badanych (56%), którym zdarzyło się zachorować na grypę pomimo zaszczepienia. Tego rodzaju argumentacją częściej posługują się badani lepiej wykształceni: spośród niedecydujących się na tę formę profilaktyki zaledwie 17% ankietowanych z wykształceniem podstawowym i aż 36% absolwentów wyższych uczelni nie szczepi się, gdyż kwestionuje skuteczność szczepień.

Kolejnym, nieznacznie tylko rzadziej podawanym powodem nieszczepienia się jest przekonanie o małym prawdopodobieństwie zachorowania (24%). Częstość posługiwania się tego rodzaju argumentacją jest względnie niezależna od poziomu wykształcenia, można natomiast zaobserwować, że na tę przyczynę ponadprzeciętnie często wskazują mieszkańcy wsi (30%) i najmniejszych miast, do 20 tys. mieszkańców (26%), a także – co zrozumiałe – badani dobrze oceniający swój stan zdrowia (28%).

Obawa przed powikłaniami po szczepionce to następny ważny powód, wymieniany przez niemal co piątego ankietowanego (19%), który nie zdecydował się na szczepienie przeciwko grypie. To uzasadnienie podawane jest stosunkowo często przez mieszkańców największych, ponadpółmilionowych miast (30%), a także przez badanych lepiej wykształconych (24% ankietowanych z wykształceniem średnim i 25% ankietowanych z wykształceniem wyższym).

Pozostałe powody, dla których Polacy nie szczepią się przeciwko grypie, wymienianie były znacznie rzadziej. Blisko co dziesiąty badany (9%) nie szczepi się z przyczyn całkiem prozaicznych – bo nie lubi zastrzyków i igieł. Stosunkowo niewielu ankietowanych (6%) nie decyduje się na szczepienie przeciwko grypie ze względu na przeciwwskazania wynikające z ich stanu zdrowia. Również rzadko padały takie argumenty jak brak pieniędzy, zbyt wysoka cena szczepionki (5%), brak czasu (5%) oraz przekonanie, że grypa nie jest groźną chorobą (5%). Sporadycznie wymieniane były inne powody rezygnacji z tej formy uodparniania (łącznie 4%), na przykład: brak zaufania do szczepionek, przekonanie, że szczepienie leży głównie w interesie koncernów farmaceutycznych, oraz ogólniki typu: "nigdy się nie szczepiłem i nie mam zamiaru się szczepić".

Zwraca uwagę fakt, że stosunkowo duża grupa badanych (21%) nie potrafi wskazać powodów, dla których się nie szczepi. Częściej takiej odpowiedzi udzielali badani gorzej wykształceni (30% badanych z wykształceniem podstawowym, 23% z zasadniczym zawodowym, 20% ze średnim i 9% z wykształceniem wyższym).

Stosunkowo niewielką grupę ankietowanych, którzy zdecydowali się w tym sezonie jesienno-zimowym zaszczepić przeciwko grypie (łącznie 13%), zapytano, co ich skłoniło do podjęcia takiej decyzji.

Polacy szczepią się przeciwko grypie przede wszystkim dlatego, że uważają, iż jest to poważna choroba, i obawiają się jej powikłań (38%) oraz ze względu na swój stan zdrowia (36%). Ponad jedna czwarta badanych (27%) decydujących się na tę formę profilaktyki szczepi się ze względu na swój wiek. Dodać należy, że większość ankietowanych powyżej 65 roku (59%) i znaczna część respondentów (40%) w wieku 55–64 lata wskazała właśnie na ten powód.

Niemała grupa badanych (24%) szczepi się dlatego, że przebywa na co dzień z dużą grupą ludzi i jest przez to bardziej narażona na zetknięcie się z wirusem grypy i zarażenie się. Istotną rolę w tym kontekście odrywa także rekomendacja lekarza – co piąty badany decyduje się na tę formę uodparniania, gdyż tak polecił mu lekarz (20%). Trochę rzadziej ankietowani szczepią się, ponieważ inne osoby z ich rodziny to robią (12%), a także dlatego, że w przeszłości ciężko przechodzili grypę i teraz wolą jej unikać (12%).

Dla mniej niż co dziesiątego (8%) motywację do zaszczepienia się stanowi fakt, że przebywa on z osobami, dla których grypa mogłaby być niebezpieczna – z dziećmi, osobami starszymi, przewlekle chorymi, kobietami w ciąży – i taka sama liczba ankietowanych wybiera tę formę profilaktyki, gdyż ma dostęp do darmowych szczepień (8%). Sporadycznie (6%) badani szczepią się dlatego, że jest to zalecane w ich pracy. Bardzo rzadko podawane były inne powody (łącznie 5%), wśród których przeważały ogólniki, na przykład: "od lat się szczepię", "żeby nie zachorować".

Data utworzenia: 10.12.2013
Co zniechęca/zachęca do szczepień przeciwko grypie?Oceń:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies